Projekty instalacji fotowoltaicznych

Instalacje fotowoltaiczne zyskują w Polsce coraz bardziej na popularności. Głównie dlatego, że Polacy mają dość płacenia wysokich - i w dodatku ciągle rosnących - rachunków za prąd.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że instalacja fotowoltaiczna to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskanie czystej energii elektrycznej.

square Instalacja fotowoltaiczna

zacznij od projektu

Własną elektrownię może mieć każdy kto ma budynek lub działkę, gdzie na dachu lub bezpośrednio na gruncie można zamontować panele fotowoltaiczne.

Tak jak budowa domu rozpoczyna się od przygotowania projektu budowlanego, tak samo montaż instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV) powinien być poprzedzony opracowaniem projektu instalacji fotowoltaicznej.

Przygotowaniem tego typu dokumentu może zająć się tylko osoba z odpowiednimi

image-instalacje image-instalacje-blank

Instalacja fotowoltaiczna tylko w słonecznym miejscu

Przygotowanie projektów instalacji fotowoltaicznych zaczynamy zawsze od obejrzenia miejsca, na którym klient chciałby zamontować panele PV. Następnie oceniamy, czy na wskazanym dachu: domu, budynku gospodarczego lub garażu jest możliwe zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Panele powinny być bowiem montowane na dachu o mocnej konstrukcji, która utrzyma ich ciężar. Istotne jest też zacienienie, a raczej oświetlenie dachu. Dlatego najlepiej jest, gdy dach - na którym ma być wykonana instalacja fotowoltaiczna - znajduje się od strony południowej. Wówczas w ciągu dnia pada na niego najwięcej światła. W pobliżu domu, na którym klient planuje zamontować instalację fotowoltaiczną, nie powinny rosnąć wysokie drzewa, ani znajdować się budynki, które mogą kłaść wysoki cień na nowe panele PV.

Czasami łatwiej i znacznie prościej jest zamontować panele fotowoltaiczne nie na dachu, ale na ziemi - może być to słoneczna działka, fragment pola przy domu lub dobrze nasłoneczniony fragment ogrodu.

image-instalajce-second

Projektowanie instalacji fotowoltaicznej

Po obejrzeniu miejsca, planowanego montażu instalacji fotowoltaicznej, zabieramy się do pomiarów. Dokładne zmierzenie dachu lub działki jest konieczne, aby właściwie rozmieścić panele fotowoltaiczne oraz zbudować sprawną i wydajną instalację.

Gotowy projekt instalacji PV jest podstawą do zamówienia paneli oraz niezbędnego oprzyrządowania, a także do budowy instalacji.